Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärk

Asukoht: Viimsi mõisa park, Viimsi vald, Harjumaa
Autorid: Toivo Tammik, Karina Niinepuu
Projekt: 2012
Tellija: Viimsi Vallavalitsus

Viimsi mõisapargis puuduvad pargiga sobivad arhitektuursed dominandid, omaaegsed kujunduselemendid on hävinud, mistõttu uue olulise pargielemendi kavandamisel on loobutud ajalooliste paviljonide esteetika järgimisest. Küll aga peaks monumendi mastaap ja mõttelise siseruumi olemasolu viitama omaaegsetele pargipaviljonidele, mis pakkusid silmailu eemalt ja unikaalset siseruumikogemust.
Mälestusmärk Maria ja Johan Laidonerile koosneb neljast ca 6m kõrgusest kolmnurkse põhiplaaniga betoonprismast, mis moodustavad pargi merepoolsesse ossa kuubikujulise maamärgi. Lihtsate geomeetriliste kujundite kombinatsioonis on viiteid tänapäevasele minimalismile, oma lõplike vormidega omab objekt ka ambitsioone ajatusele.
Monumenton vaadeldav nii mõisast kui ka Viimsi-Randveremaanteelt. Parki on loodud uus arhitektuurne dominant, omalaadse sise- ja välisruumi moodustava stiliseeritud paviljoni meenutav ehitis, mille sisse on kinnitatud Maria ja Johan Laidoneri pronksist bareljeefid ning vajalik karastatud klaasist lisainfotahvel.
Abikaasade bareljeefid asetsevad kõrvuti ning on modelleeritud madalreljeefidena. Nende kujunduskontseptsioonis võib tulenevalt Maria Laidoneri päritolule olla viiteid omaaegsetele aadlimedaljonidele. Bareljeefidel kujutatud abielupaari pilk on suunatud nende kunagisele kodumajale, Viimsi mõisa peahoonele.

ERAMU&korter

Sügis 2012Omaniku näoga Merirahu galeriimaja

KAHN

KUNST.EE 2012
LOUIS KAHN erinumber

Allan Murdmaa. Monumentaalne

Autor: Toivo Tammik
Toimetaja: Reet Varblane 

Uudiste arhiiv